Biologisk mångfald i Alvesta
Date: 16 July - 23 August

Biologisk mångfald i Alvesta

Se & Göra Evenemang Natur och friluftsliv

Lördagen den 15 juni är det vernissage för Alvesta Utställningshalls sommarutställning - Biologisk mångfald i Alvesta. Utställningen öppnas klockan 12 av Thomas Haraldsson, kommunalråd i Alvesta kommun. Utställningen är framtagen av Per Darell, Jenny och Tobias Ivarsson, samt Alvesta

Lördagen den 15 juni är det vernissage för Alvesta Utställningshalls sommarutställning - Biologisk mångfald i Alvesta. Utställningen öppnas klockan 12 av Thomas Haraldsson, kommunalråd i Alvesta kommun.
Utställningen är framtagen av Per Darell, Jenny och Tobias Ivarsson, samt Alvesta Naturskyddsförening.

För den naturintresserade är detta ett perfekt besöksmål, med fantastiskt fina foton av bland annat Per och Tobias, intressanta texter och de minsta kan både spela artbingo och rita naturbilder.

Utställningen kommer att ha öppet vardagar klockan 10-16 fram till den 23 augusti.

Prisinformation

Fri entré

Kontakt

Date & time (<% occasionResult.length %>)

Date Time Arena/Location
Tuesday 16 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Wednesday 17 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Thursday 18 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Friday 19 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Monday 22 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Tuesday 23 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Wednesday 24 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Thursday 25 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Friday 26 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Monday 29 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Tuesday 30 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Wednesday 31 July 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Thursday 1 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Friday 2 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Monday 5 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Tuesday 6 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Wednesday 7 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Thursday 8 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Friday 9 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Monday 12 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Tuesday 13 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Wednesday 14 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Thursday 15 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Friday 16 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Monday 19 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Tuesday 20 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Wednesday 21 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Thursday 22 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall
Friday 23 August 10:00 - 16:00 Alvesta Utställningshall