Slottsvisning på Huseby Bruk
Date: 16 July - 25 August

Slottsvisning på Huseby Bruk

Se & Göra Evenemang

Följ med på en guidad visning i familjen Stephens orörda hem Slottet!

Prisinformation

245 kr per person. I priset ingår entrébiljett till området.

Beskrivning

Slottet är Fröken Florences vackra nyklassicistiska herrgård. Det stod färdigt 1844 och har en orörd interiör från förra sekelskiftet. På vandringen genom de vackra rummen får ni höra om familjen Stephens tid som ägare till Huseby. Många är myterna och sägnerna som omgärdar den Stephenska familjen och kanske främst brukets sista ägarinna ”Fröken på Huseby”.

Under vår sommarsäsong 22 juni-25 augusti har du möjlighet att boka en guidad visning kl 11.00.
En guidad visning pågår ungefär en timme.

Observera att det inte går att ta med barnvagn, rullstol, rullator eller liknande på grund av brandsäkerhetsskäl.

Date & time (<% occasionResult.length %>)

Date Time Arena/Location
Tuesday 16 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Wednesday 17 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Thursday 18 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Friday 19 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Saturday 20 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Sunday 21 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Monday 22 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Tuesday 23 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Wednesday 24 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Thursday 25 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Friday 26 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Saturday 27 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Sunday 28 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Monday 29 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Tuesday 30 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Wednesday 31 July 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Thursday 1 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Friday 2 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Saturday 3 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Sunday 4 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Monday 5 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Tuesday 6 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Wednesday 7 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Thursday 8 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Friday 9 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Saturday 10 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Sunday 11 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Monday 12 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Tuesday 13 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Wednesday 14 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Thursday 15 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Friday 16 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Saturday 17 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Sunday 18 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Monday 19 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Tuesday 20 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Wednesday 21 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Thursday 22 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Friday 23 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Saturday 24 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk
Sunday 25 August 11:00 - 12:00 Huseby Bruk